hu / en

Kiszámolták, mennyit profitált az agglomeráció lakáspiaca a fánk-hatásból

Horváth Áron és Madurovicz-Tancsics Tünde cikke a KRTK Blogban

 

“A járvány ideje alatt jelentősen növekedett a távmunkavégzés aránya a világon, és a home office vélhetően a jövőben is több munkaórát tesz majd ki. Az otthoni munkavégzés elterjedtségének növekedése az ingatlanpiaci lokációkra is hatással lehet, a munkahelyek elérhetősége átértékelődhet, mivel a távolabbi, olcsóbb helyszínekről is el lehet végezni a feladatokat. A lakóingatlanok keresletének változásához kapcsolódó hipotézis a járvány ideje alatt fánk-hatásként vált ismerté, amely azt írja le, hogy a nagyvárosok körüli területeken növekszik az otthonok iránti kereslet, míg a város belsőbb részei ránt csökken. A Budapest központjától mért elérhetőségi idő és a lakóingatlanárak 2019 és 2020-21 közötti változása alapján a távolság és a lakásárak között kimutatható volt pozitív összefüggés, egy perccel több utazás 0,24 százalékos lakásár-emelkedés többletet eredményezett, de nem állítható, hogy ez kizárólag a távmunkavégzés hatása.”

⮚ Tovább a teljes cikkre – KRTK Blog – Portfolio  – 2022. április 2. – Horváth Áron – Madurovicz-Tancsics Tünde /ELTINGA/: Kiszámolták, mennyit profitált az agglomeráció lakáspiaca a fánk-hatásból

A cikk a Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont Közgazdaság-tudományi Intézetének kiadásában megjelent Munkaerőpiaci Tükör 2020 című kötetében megjelent tanulmány alapján készült.

Címlapkép: Getty Images